Svatá Anna

maminka Panny Marie - babička Pána Ježíše Krista

Svatí Jáchym a Anna byli dosti prosperující pastýři, kteří výtěžek svého hospodářství spravedlivě dělili mezi jeruzalémský chrám, pomoc chudým a vlastní potřeby. Problémem bylo to, že neměli děti. Neplodnost u Židů byla považována za výraz nepřízně Boží a chrámoví kněží dokonce jednoho dne z toho důvodu odmítli přijmout oběti, které chrámu přinesli. Hluboce ponížený Jáchym odešel do pouště, kde se čtyřicet dní postil a modlil k Bohu. Po čtyřiceti dnech se mu zjevil anděl a oznámil mu, že jeho modlitby byly vyslyšeny, a slíbil jim narození dítěte.

Skutečně se jim přes vysoký věk narodila dcera, které dali jméno Marie. Otec zemřel krátce po jejím narození a Marie byla ve třech letech předána do výchovy správě jeruzalémského chrámu. Svatá Anna se údajně dožila vysokého věku.

Svátek svatých Jáchyma a Anny nám staví před oči rodinu – jako základní součást každé společnosti – tedy státu a Církve. Ovšem současná situace našich rodin ostře kontrastuje s příkladem svatých Jáchyma a Anny.

Z našich rodin se postupně vytrácí zbožnost. Bůh často nemá v rodinách pevné místo a tak se mnohdy divíme, jak velké množství rodin se rozpadá, zjišťujeme, jak opravdu malou až nepatrnou výchovu si děti odnášejí do života, do světa, který v nich rychle a snadno udusí i to málo dobrého, co si děti do života přinesly.

Naopak svatý Jáchym a svatá Anna ve své rodině vychovali nejvzácnější květ, který kdy z lidského rodu vyrostl – Pannu Marii, kterou anděl při zvěstování nazývá milostiplnou.

Jedině rodiče upřímně usilující o svatost mohou v dítěti rozvíjet hodnoty, které dítě od Boha dostává – především při křtu a ve svatém přijímání. Jedině rodiče, pro které je milost Boží opravdovou hodnotou, mohou dítě vychovat tak, že dítě nejen o tuto Boží pečeť nepřijde, ale ještě v ní bude růst. Člověk, který není plně zakotven na Božím základě, pro kterého není Bůh nezpochybnitelnou autoritou, brzy ztratí směr, cíl a náplň své životní pouti.

Úkol rodičů je nesmírně zodpovědný. A je nutné si uvědomit, že člověk sám na to nestačí. Rodiče nemohou bdít nad dítětem vždy a všude a proto musí rodiče stále svěřovat své děti do péče a ochrany Boží – zvlášť s přímluvou andělů strážných. Tím si také rodiče lépe uvědomí často opomíjenou pravdu, že nevychovávají děti pro sebe ani podle svého, ale pro Boha a tedy i podle jeho zákonů.