Prosebné průvody

o svátku svatého Marka neboli litanie větší

Prosebné průvody mají za cíl vyprosit požehnání pro úrodu. V průvodu se nese kříž, a proto se tyto průvody také nazývají křížové.

Průvod má čtyři zastavení, protože se vyprošuje Boží požehnání celému světu, tedy do čtyř světových stran.

Název litanie je odvozen od toho, že během průvodu se lidé modlí litanie ke všem svatým.

Výraz litanie větší je odvozen od počátku tohoto zvyku. Papež svatý Řehoř Veliký (590-604) nařídil, když v Římě řádil mor, prosebná procesí ze sedmi římských kostelů k bazilice svatého Petra. Po těchto procesích mor přestal. A právě vícero procesí konaných najednou dalo tomuto procesí název litanie větší (litaniae maiores).

Název litanie menší pak nesou procesí konaná před slavností Nanebevstoupení Páně.

Smysl procesí spočívá v kvalitnější modlitbě. Je jisté, že u modlitby mohu sedět, ale průvod je víc. Jistě se mohu modlit sám, ale při procesí se spojuje v modlitbě více lidí. Takže se tu spojují dvě skutečnosti, které činí procesí velice účinnou modlitbou: větší náročnost modlitby a větší množství hlasů spojených v modlitbě.