Křížové dny

Neděle pátá po Velikonocích se nazývá "prosebná", protože se po ní v pondělí, úterý a ve středu konají prosebná procesí na vyprošení úrody; proto se tyto dni nazývají "dni prosebné". V čele procesí nese se kříž, a z toho důvodu se tyto tři dny také nazývají "křížové dny. " Jako příprava k nim čte se evangelium o modlitbě ve jménu Páně. Neděle se proto také nazývá "Rogate" — proste!

Tyto průvody zavedl již v roce 450 viennský biskup svatý Mamertus na odvrácení pohrom, které hrozily jeho diecézi.

O aktuálnosti těchto procesí nelze ani pochybovat a je třeba se rázně postavit proti vlažnosti v životě z víry, kvůli které tato Bohu libá praxe u nás prakticky zanikla.

Krátká ukázka z prosebných modliteb ukazující na jejich naléhavou aktuálnost:

Responzorium (opakuje se u každého zastavení):

Kněz : Od hromobití, krupobití a záhubné bouře Lid : Ochraň nás, Pane Ježíši Kriste.

K: Od moru, hladu a války. L: Ochraň nás, Pane Ježíši Kriste.

K: Od metly zemětřesení. L: Ochraň nás, Pane Ježíši Kriste.

K: Budiž tvé milosrdenství, Pane nad námi. L: Jak doufáme v tebe.

K. Hospodine, vyslyš mou modlitbu. L: A volání mé přijď k tobě.

K: Hospodin s vámi. L: I s duchem tvým.

Následuje modlitba, požehnání.